90’larda atari salonlarında ortaokulluları, liselileri okuldan kaçmaya zorlayan bir futbol oyunu vardı: Virtua Striker. Her ne kadar oyuncuların gerçek isimleri kullanılmasa da baya kült olmayı başarmıştı. Aslında oynanabilirliği gayet basitti, kiminle şut atılıyorsa atılsın sağ çaprazdan, ceza sahasının tam köşesinden kalenin uzak direğine doğru atılan her şut gol oluyordu. Yani bariz şekilde bug’ı vardı oyunun, tıpkı Cengiz Ünder’de olduğu gibi.

Cengiz de çaprazdan uzak direği görme konusunda o tılsımı yakalamış. Arsene Wenger’in Messi için kullandığı “PlayStation gibi” tabirinin bir benzerini onun için kullanabiliriz: Virtua Striker gibi futbolcu… Ama elbette bu bir bug değil, yetenek ve çalışma ürünü. Topa olduğu yerden öylesine sert vurmak herkesin harcı değil, kazanılmış değil edinilmiş bir yetenek. Cengiz daha Altınordu’da aldığı ilk sürelerinde bile o yeteneğini belli ediyordu. Zamanla geliştirdi ve Serie A için bile çözüm üretilemez bir şutör oldu. Son üç haftadır aynı köşeden ağları bulmayı başarıyor. Üstelik hepsi de ayrı vuruş stilinde. Ayak içi plase, ayağının üst&dışıyla sert vuruş… Hiç fark etmiyor.

Üst düzey futbolda bir kanat oyuncusundan beklenen bir diğer etken de pas kalitesi. Cengiz, topla içe kat ettiğinde koşusunu gösteren oyuncunun önüne kilit paslar bırakabiliyor. Daha da önemlisi tıpkı şutlarda olduğu gibi, ters kanada attığı uzun toplarda da net vuruşlar çıkarıyor. Yani onun bugünlerdeki yükselişi kesinlikle tesadüfi bir çıkış değil, var olan yeteneklerini sergilemeye başladı ve kazandığı özgüvenle arkasını getirecek gibi gözüküyor.

Muhammed Salah, Liverpool’un oyun felsefesi içinde skora yatkınlığını daha fazla gösterir oldu. Önde kazanılan toplarla, ceza sahasını fazla adamla meşgul eden hücum oyuncularıyla birlikte… Cengiz de gelecekte kaleye daha yakınken topu geri kazanmaya odaklı bir takımın içinde çok daha fazla sivrilecektir. Çünkü her zaman gole en kestirme yoldan gidecek pratik zekaya sahip. Gerçekten de geleceği oldukça heyecan verici…

Popülerite : 2

BENZER YAZILAR

Serie A'nın zirvesinde Güneş Derbisi

Roma v Lazio: Derbinin galibi Kurtlar

Gezgin 10 Numara: Alejandro “Papu” Gomez

Cagliari’deki Sınırsız Enerji: Nicolò Barella

Inzaghi Volume2: Patrick Cutrone

Off the Ball’u Yaşından Büyük: Moise Kean

Milan Görünümlü Milan

Terminator: Sergej Milinković-Savić

Napoli oynadı Roma kazandı

Scouting: Kendi yolunu çizen 3 kulüp